A haza védelmében
A kormányfő ráfordult a 2026-os választásokra, folyamatosan apadó jobboldali szavazóbázisát ezzel a bejelentéssel is meg kívánja tartani.
Júliusban a földgázimport 28 százaléka származott orosz LNG-szállításokból, szemben az egy évvel korábbi 14,5 százalékkal.
Összességben csökkent Spanyolország földgázimportja, de ezen belül egyre nagyobb arányban támaszkodik a cseppfolyósított orosz földgáz behozatalára a madridi ökológiai minisztérium energiaügyi titkárságának pénteki jelentése szerint.
Spanyolország földgázigényét teljes egészében importból fedezi.
Júliusban a földgázimport 28 százaléka származott orosz LNG-szállításokból, szemben az egy évvel korábbi 14,5 százalékkal.
Oroszország így a második legnagyobb földgázszállítóvá lépett elő Algéria után, ahonnan a Földközi-tengeren át fektetett csővezetéken érkezik a földgáz. A Spanyolországba egyéb beszerzési forrásokból, Nigériából, Norvégiából, Katarból és az Egyesült Államokból érkező földgáz mennyisége csökkent júliusban.
Az év első hét hónapjában a Spanyolországba irányuló orosz gázszállítások 70 százalékkal nőttek és 21 százalékát adták a teljes spanyol földgázimportnak. Egy elemzés szerint cseppfolyósított földgázból
az Európai Unió a január-júliusi periódusban 40 százalékkal többet importált Oroszországból
az ukrajnai háború előtti helyzethez, 2021 azonos periódusához képest. Az EU vezetékes földgázimportja azonban visszaesett a tavalyihoz képest részben az Északi Áramlat vezetékek felrobbantása, részben az Oroszországra kivetett nyugati szankciók miatt. Pénteken Brüsszelben az EU soros elnökségét betöltő Spanyolország ökológiai átmenetért és a demográfiai kihívásért felelős minisztere, Teresa Ribera kijelentette, hogy
rövid távon nem tervezik az orosz LNG-import betiltását,
mivel egy ilyen lépés olyan árrobbanást idézne elő, amely megbénítaná az EU gazdaságát.
(MTI)
Nyitókép: PAU BARRENA / AFP